Vissa kanske antar att en kodares vardag bara består av att sitta vid datorn och därmed är allt annat än sport – vi är dock många som motbevisar detta, och ibland kombineras dessa två världar till en helt fantastisk helhet. Exakt så har det gått för vår kodare, Pasi Heiskanen, som nyligen vann guld i Ironman-tävlingen som hölls i Kuopio-Tahko. För att fira segern bestämde vi oss för att intervjua Pasi om prestationen, fråga lite om känslorna och glädjas åt framgången även här i vår blogg. 😄

Hur känns det nu SM Ironman?
Riktigt bra! För cirka 5 år sedan bestämde jag mig för att börja träna målinriktat med en tränare. Mitt första mål var att vinna AG-guld (Age Group) i SM på full distans. Mitt andra mål var att underskrida 10-timmarsgränsen i Tahko, eftersom det är mitt hemmalopp. Äntligen uppnådde jag båda målen i samma tävling!
Var detta första gången du deltog, eller har du tävlat tidigare?
Detta var min fjärde fulla distans och tredje gången i Tahko. De två första gångerna gick inte som planerat på grund av bristande erfarenhet. År 2019 bestämde jag mig för att prova en annan rutt och tävlade i Tallinn, där jag för första gången klarade 10-timmarsgränsen. Tiden i Tallinn kan dock inte jämföras med Tahko, eftersom banan där är mycket flackare. Jag har redan gjort mer än 50 kortare distanser. Jag borde nog någon gång räkna ut hur nära jag är min hundrade start.

Har du för övrigt en sportig bakgrund sedan tidigare, till exempel från barndomen?
Som barn var jag en nördig pojk som var mer intresserad av konsolspel och datorer än av sport. Jag provade förstås många olika sporter, bland annat ishockey och judo, ganska seriöst. Tävlingsidrott kändes dock inte lockande, och min fysiska aktivitet bestod till stor del av att rasta familjens jakthundar. Tack vare våra hundar utvecklade jag en bra grund för löpning, vilket är min överlägset starkaste gren.
Fram till att jag var 24 år bestod min fysiska aktivitet mest av träning på eget initiativ. En dag följde jag med en kompis till gymmet, och efter det började jag träna mer regelbundet. Under några år tränade jag hårt med vikter, tills jag såg triathlon på TV. Jag trodde att det skulle vara en lätt och trevlig utmaning, vilket till slut ledde till att jag blev tävlingsidrottare.
Hur många timmar tränar du i veckan och vad innehåller det?
Beroende på vecka varierar träningsmängden mellan 9–30 timmar. Utöver själva träningen tillkommer daglig muskelvård som tar 15–60 minuter. Huvudsakligen består mina träningspass av simning, cykling, löpning, skidåkning och gym.
Min träning är uppdelad i perioder då jag kan satsa mer på specifika grenar. Då kan jag exempelvis simma 5 gånger i veckan istället för 2–3. Perioderna planeras utifrån Finlands väder och mina utvecklingsbehov. Nu, i slutet av tävlingssäsongen och på grund av det kallare vädret, satsar jag på löpning. Jag tycker inte om att cykla i regn och kyla, och det är mycket viktigt för mig att hålla träningen meningsfull.
Hur kopplar du ihop sport, vardagsliv och arbete?
Allt detta är möjligt tack vare mitt yrke, min arbetsgivare och min kund. Tack vare flexibla arbetstider kan jag enkelt schemalägga mina träningspass och mitt arbete. Jag kan lätt ta ett träningspass under till exempel lunchrasten eller börja arbeta senare på morgonen. Min vardag kretsar mycket kring dessa två, och ibland finns det dagar då all min tid går åt till arbete och träning. Jag har accepterat detta, eftersom sport är min andra passion vid sidan av mjukvaruutveckling – en passion där jag vill bli bättre för varje dag.

Och vad är nästa stora mål?
Just nu funderar jag på om mitt huvudmål nästa år ska vara att understiga 9 timmar på en Ironman eller att få en tävlingsplats till Hawaii från Tahko. Att understiga 9 timmar är en magisk gräns bland AG-atleter, men det vore fantastiskt att få en tävlingsplats till triathlons begynnelseplatser Hawaii från hemmatävlingen. Visst, att understiga 9 timmar är också möjligt i Tahko, men det kräver ett perfekt lopp från min sida och toppväder. Utöver ovanstående är mitt mål att hamna på pallen i EM/VM-tävlingen i AG-klassen.
Fantastiskt prestation och miljoner grattis!
Pasi är ett levande bevis på att kodning och sport kan kombineras, även om tävlingsidrott kräver ett visst engagemang och tar sin tid. Den tid som ägnas åt träning har dock helt klart gett resultat i det här fallet!
Fullständigt vansinnigt prestation och Jidoka kunde inte vara stoltare av Pasi – grattis alltså till SM-segern! 🤩 Vi kommer med spänning att vänta på nästa år och att nya mål uppfylls 🥰
Följande mål uppfyllelse och förberedelser inför tävlingarna kan följas mer noga av Pasi Från Instagram-kontot.