Leppävaara Warrior Areena – Ohjeet tulostaulujärjestelmän käyttöön

Ohjeet tulostaulujärjestelmän käyttöön

Ajankohtaiset käyttöohjeet järjestelmään otteluiden ajaksi:

Tämä sivu sisältää Jidokan tulostaulujärjestelmän käyttöön tarvittavat esivalmistelut. Jos haluatte muokata ottelun aikana näytettäviä tiedostoja on tarvittavat tiedostot ladattava valmiiksi jo ennen ottelua USB-tikulle, josta ottelun aikainen sisältö siirretään tulostaululle ohjaustabletin kautta.

Tiedostovaatimukset

Näytettävät kuvatiedostot: jpg, jpeg yes png
Mediatiedostot: mp4
Äänitiedostot: mp3 yes wav

Mainosten tiedostomuodot: jpg, jpeg, png yes mp4
Kuva- ja videotiedostojen resoluutio: 1920 x 1080 pikseliä (16:9 suhteessa)
Logotiedostot: png, jpeg or jpg, minimi 400 x 400 pikseliä (1:1 suhteessa). Jos logokuvassa on läpinäkyviä osia, täytyy käyttää png-tiedostotyyppiä.

USB-tikun esivalmistelut

Luo USB-tikulle kansio nimeltä dsbController ja tämän kansion sisälle alakansiot ad, goal, guest, home yes media.

  • ad: Tulostaululla pelin aikana näytettävät mainokset, jotka voivat olla kuvia ja videoita. Jos laitat kansioon usean kuvan ja/tai videon, ne kaikki esitetään peräkkäin näytössä.
  • goal: Ohjaustabletin ”MAALIVIDEO”-näppäimellä näytettävä video. Kansion tulee sisältää vain yksi video. Jos kansio sisältää useita videoita, käytetään niistä vain yhtä. Jos tiedostoa ei ole kansiossa, järjestelmä käyttää oletusmaalivideota.

Huom!

Kahden pelin tiedot: Kahden pelin käytössä jääkiekossa ei tilakäytöllisistä syistä saada näytölle joukkueiden logoja.

  • guest: Vierasjoukkueen logo ja nimi. Logo on ”guest”-niminen kuva ja nimi on .txt-muotoinen tekstitiedosto, jonka ensimmäisellä rivillä on joukkueen nimi. Tekstitiedoston nimi voi olla nimi.txt tai guest.txt. Jos halutaan käyttää kahden pelin tilaa jääkiekossa, toisen vierasjoukkueen nimi voi olla nimi2.txt tai guest2.txt.

  • home: Sisältö guest-kansiota vastaava, mutta logon tiedostonimenä home-niminen kuvatiedosto. Tekstitiedoston nimi voi olla nimi.txt tai home.txt. Jos halutaan käyttää kahden pelin tilaa jääkiekossa, toisen kotijoukkueen nimi voi olla nimi2.txt tai home2.txt.
  • media: Ohjaustabletin valikon ”Näytä media” valinnoista aukeavien video-, kuva- ja äänilistojen kautta toistettavat video-, kuva- ja äänitiedostot. Tulostaulun summerina voi käyttää oletussummerin tilalle horn.mp3 nimistä audiotiedostoa. Jos tiedostoa ei ole kansiossa, järjestelmä käyttää oletusääntä.