Keravan jäähalli- Ohjeet tulostaulujärjestelmän käyttöön
Keravan jäähalli
Ohjeet tulostaulujärjestelmän käyttöön
Ajankohtaiset käyttöohjeet otteluiden ajaksi teidän käytössä oleville lajeille:
Tämä sivu sisältää Jidokan tulostaulujärjestelmän käyttöön tarvittavat esivalmistelut. Jos haluatte muokata ottelun aikana näytettäviä tiedostoja on tarvittavat tiedostot ladattava valmiiksi jo ennen ottelua USB-tikulle, josta ottelun aikainen sisältö siirretään tulostaululle ohjaustabletin kautta.
Ongelmatilanteissa ota yhteyttä support@jidoka.fi.
Tiedostovaatimukset
Näytettävät kuvatiedostot: jpg ja png
Mediatiedostot: mp4
Äänitiedostot: mp3 ja wav
Media:
Näyttävän materiaalin luominen koko näytön pinta-alalle: 864×576 pikseliä, 3:2 kuvasuhteessa.
Aineiston voi luoda tuplaresoluutiolla, joka helpottaa tietokoneella sen tekemistä: 1728 x 1152 pikseliä.
Ad:
Ottelun aikana ruudun keskellä näytettävät mainokset: 1920×1080 pikseliä, 16:9 kuvasuhteessa.
Mainosten tiedostomuodot: jpg, jpeg, png ja mp4
Logotiedostot: png, jpeg tai jpg, minimi 400 x 400 pikseliä (1:1 kuvasuhteessa)
USB-tikun esivalmistelut
Luo USB-tikulle kansio nimeltä dsbController ja tämän kansion sisälle alakansiot ad, guest, home ja media

- ad: Tulostaululla näytettävät mainokset, jotka voivat olla kuvia ja videoita. Jos laitat kansioon usean kuvan ja/tai videon, ne kaikki esitetään peräkkäin näytössä.

- guest: Vierasjoukkueen logo ja nimi. Logo on ”guest”-niminen kuva ja nimi on .txt muotoinen tekstitiedosto, jonka ensimmäisellä rivillä on joukkueen nimi.

- home: Sisältö guest-kansiota vastaava, mutta logon tiedostonimenä home.png

- media: Ohjaustabletin valikon ”Näytä video” ja ”Soita ääni” valinnoista aukeavien video- ja äänilistojen kautta toistettavat video- ja äänitiedostot.
