← Tillbaka till projekt

Projekt

Etra Megacenter Pirkkala (Birkala) – Enorm LED-skärm

Etra Megacenter Pirkkala – Jättimäinen LED-näyttö
2020 Utomhusskärm
Storlek81,7m²
PixelpitchP10
OrtPirkkala

Etola-koncernens jättelika Etra Megacenter i Birkala har byggts nära motorvägen mellan Birkala och Tammerfors. I de skinande nya korridorerna rör sig köpare av industrivaror, förbrukningsmaterial och byggmaterial. Produkterna marknadsförs även externt genom en 81m2 väggskylt med en LED-skärm med en skärpa på P10.

En jättelik LED-skärm syns på långt håll

Den massiva kontorsbyggnaden på 9500 kvadratmeter kräver en stor yta för att synas från den närliggande motorvägen. Skärmens storlek framhävs av att servicenivåerna bakom skärmen sträcker sig över hela 7 meter i tre olika våningar. I omedelbar närhet finns en av Birkalands mest trafikerade motorvägar, där det i genomsnitt passerar 44 248 fordon per dygn (Källa: Vayla.fi, 2019).

Smidig och snabb innehållsskapande för skärmar

Den jättelika LED-skärmen möjliggör till och med dagligen utbytbara reklamer. Jämfört the med en banderollreklam uppstår det inga kostnader för bytet och allt reklammaterial kan tidsinställas att visas på avstånd. Skärmen gör det möjligt att reagera på en stund på de kommande dagarnas händelser samt möjliggör kreativ planering gällande reklam.

Samtidigt som materialet kräver planering, var vi också med från början i planeringsarbetet för den stora LED-skärmen. På så sätt fick vi tillsammans med alla olika parter en skärmplats som passade in i konstruktionerna och var så synlig och iögonfallande som möjligt. Skärmen på ETRA Megacenter Pirkkala blev klar i bästa tid före helgdagarna och invigningen, vilket kommuniceras slagkraftigt på skärmen till förbipasserande fordon. Som helhet flöt projektet på smidigt och skärmen har fått bra respons från olika håll.

Ett nytt landmärke har anlänt till Birkala.

Etola-koncernen inkluderar bland annat Etra Ab, Meltex Ab, Nestepaine Ab, Tiivistekeskus Ab, Okartek Ab och Eurokumi Ab.

Du kan läsa mer om implementering av Jidoka-skärmlösningar våra projekt!